Вільний вибір постачальників — новації на ринку електроенергії 

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Законодавець рішуче впроваджує європейські стандарти в енергетиці. Уже в грудні 2018 року почнуть діяти оновлення у функціонуванні ринку електричної енергії. Нова модель ринку передбачає конкурентні механізми, що гарантують споживачам право самостійно обирати постачальника електричної енергії. Як працюватиме такий ринок та яких дій вимагатиме від споживачів — розглянемо в деталях.

Відокремлення розподілу та постачання електричної енергії

Закон України « Про ринок електричної енергії» від 13.04.17 р. готує реолюційні зміни в роботі надавачів послуг з постачання електроенергії. Головний сюрприз – добросовісна конкуренція серед постачальників, рівність прав на продаж та купівлю електричної енергії.

Добре знайома одноосібна влада обленерго буде обмежена лише володінням мережами електричної енергії. 

Має бути здійснено розмежування системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створенн відповідних суб`єктів господарювання (абз. 1 п. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону про ринок електроенергії)

У результаті цих перетворень з’явиться постачальник, що протягом двох років з дня отримання ліцензії буде надавати універсальні послуги побутовим та малим непобутовим споживачам на закріпленій території, яку обслуговував вертикально інтегрований суб’єкт господарювання – обленерго.

Коли почнеться відокремлення та розподіл на ринку

За планом законодавця дії з відокремлення повинні бути вчинені не пізніше 11.12.18 року – тобто до спливу 18 місяців з дня набрання чинності Законом про ринок електроенергії. 

Відсторонення обленерго від постачання електроенергії має забезпечуватись анулюванням старих ліцензій та видачею нових – виключно на розподіл електричної енергії.

Із 01.01.19 р. відбудеться впровадження вільного ринку постачальників електроенергії. Поряд зі створеними державою підприємствами надавати послуги з постачання електроенергії матимуть право й інші суб’єкти господарювання

Що робити споживачам

Споживачі самостійно обиратимуть нового постачальника електроенергії. У разі необрання нового електропостачальника електроенергія поставлятиметься постачальником «останньої надії».

Визначення постачальника «останньої надії» проводиться рішенням Кабміну за результатами конкурсу. Якщо конкурс не відбувся, тимчасово, на строк до 6 місяців, ці функції можуть бути покладені на електропостачальника державної форми власності, який відповідає встановленим вимогам та критеріям. Забезпечення роботи в нових умовах вимагає скріплення договорами відносин із користування електричними мережами з операторами систем розподілу або передачі електроенергії, а також пошуку електропостачальника.

Прочитано 654 разів